GAZETKA

Św. IDZIEGO

Parafii św. Idziego w Tarczku

23 maja 2021 / nr 17

Ewangelia (J 15, 26-27; 16, 12-15)
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku. Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi".

 

 

Święto w Tarczku

Maj to miesiąc Maryjny, który nieodłącznie kojarzy nam się z Pierwszą Komunią Świętą. Również w parafii Tarczek dnia 15 maja, w sobotę odbyła się uroczystość pierwszokomunijna. Do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 14-cioro dzieci. Uroczystość została zorganizowana na powietrzu, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Podczas tej Eucharstii ciało i krew Chrystusa po raz pierwszy przyjęli: Klaudia Kowalska, Maria Dyk, Adam Nowak, Julian Tyc, Kuba Berłowski, Julia Latosińska, Hubert Badziński, Bartosz Rachtan, Gabriela Kowalska, Martyna Skrzeczyna, Antoni Szydłowski, Eliza Makowska, Agata Gawęcka, Kacper Pocheć. Było to wielkie wydarzenie duchowe zarówno dla dzieci, jak i ich rodzin, poprzedzone całorocznymi katechezami. I Komunia święta to przede wszystkim przeżycie duchowe, które nie mogłoby się odbyć bez należytej organizacji uroczystości. Przygotowaniem oprawy Mszy Świętej zajęła się Pani katechetka oraz schola parafialna pod czujnym okiem ks. Krzysztofa. Trud włożony w przygotowanie do Sakramentu Eucharystii zaprocentował 15 maja. Dzieci w skupieniu i powadze przeżyły ten dzień i z radością przejęły Jezusa Eucharystycznego do swoich serc.

Dopełnieniem przeżyć pierwszokomunijnych było zorganizowanie w „białym tygodniu” pielgrzymki do Częstochowy do Matki Bożej. Tam, w bezpośredniej bliskości Maryi Królowej Polski dzieci uczestniczyły we mszy świętej odprawianej przez Ks. Krzysztofa. Były też świadkami zasłonięcia Cudownego Obrazu. Uczestnictwo w Drodze Krzyżowej na wałach i wspólne odmówienie koronki do Bożego Miłosierdzia było zwieńczeniem przeżyć duchowych
w Sanktuarium.

Wspólny wyjazd i obowiązkowe „wywiady” udzielane w autokarze (reporter proboszcz) były okazją do poznania siebie nawzajem.

Monika Skrzeczyna