SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 17 lipca 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś szesnasta niedziela zwykła w kalendarzu liturgicznym. W liturgii mszalnej modlimy się, abyśmy pełni wiary, nadziei i miłości zawsze wiernie zachowywali Boże przykazania (kolekta mszalna). Niech spotkanie z Jezusem Chrystusem w tajemnicy Jego męki, śmierci i zmartwychwstania będzie umocnieniem na tej drodze.
 2. Dziękujemy sprzątającym kościół, w tym tygodniu byli to Marzena Pocheć, Halina Wiosło, Marianna Wiosło, Łukasz Świderski, Monika i Marek Skrzeczyna, Halina Dyk ofiarą wsparli: Ksenia Nowak, Milena Wisło Aleksandra Drobek,  złożyli ofiarę 100zł. Modlimy się za Was podczas nowenny do Matki Bożej Nieustającej pomocy w środęDo sprzątania na sobotę na godz. 9.00 zapraszamy kolejne 5 rodzin.
 3. W tym tygodniu firma Rduch zamontowała w naszym kościele całkowicie nowe nagłośnienie. Pozostał jeszcze montaż nagłośnienia zewnętrznego. Jest to profesjonalne nagłośnienie, sami możecie to ocenić.

Koszt tego nagłośnienia to 33000 zł. Część tej sumy już wypłaciliśmy. Dzisiejsza taca gospodarcza przeznaczona jest na nagłośnienie

 1. W następną niedzielę odpust św. Anny naszej patronki. Kazania odpustowe głosił będzie Ksiądz Jean Crepin Menguina Nama  jest proboszczem parafii pw. Jana Pawła II w Diecezji Bertoua w Kamerunie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży 2019r.
 2. W środę, 20 lipca, zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 3. W piątek, 22 lipca, przypada święto Świętej Marii Magdaleny. Magda z Magdali była uczennicą Jezusa. Wraz z innymi niewiastami towarzyszyła Zbawicielowi. Pierwsza spotkała Zmartwychwstałego Pana i przekazała tę radosną nowinę Apostołom. Otrzymała miano Apostołki Apostołów. Będziemy modlić się przez jej wstawiennictwo, aby Dobra Nowina o Zmartwychwstałym dotarła do wszystkich ludzi.
 4. W sobotę, 23 lipca, w liturgii przypada święto Świętej Brygidy, patronki Europy. Przez jej wstawiennictwo będziemy modlić się, aby Europa była wierna chrześcijańskim wartościom i trwała wiernie przy Chrystusie i Jego Ewangelii.
 5. Zapowiedzi

Jakub Wojteczek, kawaler z Tarczku i Natalia Gąsior, panna ze Starachowic, par. Wszystkich Świętych. Zapowiedź pierwsza

Szymon Pokrzywa, kawaler z Tarczku i Justyna Łakomiec , pana ze Wzdołu Parcele Zapowiedź pierwsza

 1. Codziennie odbywa się wystawienie Najświętszego Sakramentu (Adoracja) poniedziałek, czwartek – po Mszy św;, piątek, sobota - 20.00; niedziela o 15.00  - zapraszamy
 2. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i opieki Matki Najświętszej, a korzystającym z wakacyjnego odpoczynku, bezpiecznych urlopów i umocnienia sił fizycznych oraz duchowych.

ODPUSTY

Niejednokrotnie słyszymy określenia typu: "odpust zupełny", "odpust cząstkowy", "odpust pod zwykłymi warunkami" itp. Być może zrodziło się wtedy w naszej głowie pytanie: "o co tak naprawdę chodzi???" Czym są odpusty? jak je uzyskać, kiedy i ile razy??? 

Czym jest odpust?

Katechizm KK nr 1471,

«Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych».

 Warunki uzyskania odpustu zupełnego, oraz cząstkowego

Uzyskanie odpustu jest zgodnie z nauczaniem Kościoła opatrzone pewnymi warunkami. Można w skrócie określić je jako 4 warunki. Wszystkie one muszą być spełnione z intencja („chęcią”) otrzymania odpustu.

Jeżeli nie wszystkie zostaną wypełnione wtedy odpust będzie cząstkowy.

 • Spowiedź sakramentalna – po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać kilka odpustów zupełnych. Chodzi tu przede wszystkim o to, by starający się uzyskać odpust zupełny był w stanie łaski uświęcającej i wolnym od przywiązania do grzechu.
 • Komunia święta– po jednej Komunii świętej można uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Komunia św. musi mieć miejsce w dniu zyskania odpustu.
 • Modlitwa w intencjach Papieża– po jednej modlitwie w intencjach Papieża można uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Modlitwa ta musi mieć miejsce w dniu, w którym wykonuje się dzieło obdarzone odpustem. Warunek dotyczący modlitwy w intencjach Papieża wypełnia się całkowicie przez odmówienie jeden raz Ojcze nasz… i Zdrowaś…. Z tej racji, że do niektórych czynności związanych z odpustem przypisana jest dodatkowa modlitwa Wierzę w Boga… Warto aby przy każdym odpuście odmówić jednocześnie te trzy modlitwy w intencjach Papieża
 • Wykonanie czynności do której przypisany jest odpust.

Ze względów praktycznych warto postarać się aby wszystkie warunki wypełnić jednego dnia. I wszystkie z intencją uzyskania odpustu.

Odpust można ofiarować za siebie lub za jedną konkretną zmarłą osobę. nie można odpustu uzyskać "dla kogoś".